2023 metų, gegužės 3 dieną, Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos mokiniai, vykdė europinį piliečių mokslo iniciatyvos projektą "Plastic pirates-Go Europe".Šis mokslo projektas, skirtas stiprinti mokslinį bendradarbiavimą, skatinti įsitraukimą į mokslinę veiklą, ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą.

Pasiskirstę į tris grupes mokiniai tyrė Lokystos upelio pakrantes. A grupė tyrė šiukšles upės pakrantėje.Išskyrę tris pakrantės zonas:paupį, šlaitą ir upės slėnį mokiniai braižė transektas (apskritimus) ir juose ieškojo šiukšlių. Daugiausia buvo rasta plastiko atliekų. B grupė tyrinėjo šiukšlių įvairovę upės pakrantėje. Įkūrę šiukšlių rūšiavimo stotį rinko pakrantėje esančias šiukšles. Rezultatas nustebino. Daugiausia buvo rasta stiklo atliekų,antroje vietoje plastiko atliekos. C grupė tyrinėjo vandenyje plūduriuojančias šiukšles ir specialiu tinklu bandė sugauti mikroplastiką.Vandenyje plūduriuojančių atliekų neradome, o ką pagavome tinkle lauksim atsakymo iš mokslininkų. D grupės mokiniai buvo pranešimo rengimo komanda. Surinkę duomenis iš A,B ir C grupių surašė visas vertes į lenteles. Visa tai reikėjo atlikti labai kruopščiai, nes mokinių surinkti duomenys bus įtraukti į mokslinį vertinimą. Surinkę duomenis ir sutvarkę Lokystos upelio pakrantes grįžome į mokyklą atlikti skaičiavimų ir rezultatų analizės. Projektas buvo įdomus,naudingas ir skatinantis mokinių sąmoningumą.

Būkime vieningi ir imkimės veiksmų prieš plastiko atliekas!

Biologijos mokytoja Živilė Lietuvninkė.